NOVINKY
Publikované: 17.10.2018
Podpora mediácie z príspevkov poskytovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov? Projektový zámer schválený Riadiacim orgánom pre Operačný program Efektívna verejná správa.
Ministerstvo spravodlivosti SR podalo zámer národného projektu s názvom “Podpora mediácie ako alternatívneho riešenia sporov” v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa. Národný projekt má nadväzovať na projekt “Posilnenie prístupu k justícii na Slovensku”, ktorý sa realizoval v spolupráci medzi ministerstvami spravodlivosti Slovenskej republiky, Veľkej Británie a Severného Írska. Cieľom nového projektu je informovanie verejnosti o mediácií priamo získaním reálnej skúsenosti vo forme využitia mediácie ako alternatívneho riešenia sporu. Zámer národného projektu bol schválený na 12. zasadnutí Monitorovacieho výboru operačného programu.
Projekt má riešiť problém s doposiaľ nevytvorenými podmienkami na postúpenie sporu a zvýšiť povedomie o finančnej náročnosti mediačného konania. Podstatnou je aj snaha o podporu zo strany súdov pri presadzovaní mediácie a snaha o všeobecnú propagáciu mediácie.
Podľa harmonogramu vyzvaní, ktoré plánuje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, ako riadiaci orgán pre Operačný program Efektívna verejná správa, vyhlásiť v roku 2018, je vyzvanie pre tento projekt naplánované na november 2018, s plánovaným ukončením na december 2018. V prípade úspešného ukončenia schvaľovacieho procesu, projekt úspešne vstúpi do realizácie.
Projekt je plánovaný v dĺžke realizácie 36 mesiacov, s plánovanou alokáciou 1.114.310,- €. Predmetom projektu je vzdelávanie sudcov a súdnych úradníkov, vytvorenie potrebných hodnotení, analýz a štúdií, realizácia školení, kurzov a seminárov, to všetko na vytvorenie podmienok pre vykonávanie mediácie v rámci súdneho konania. Okrem toho, asi najpodstatnejšou časťou, je 3.750 naplánovaných mediačných hodín. Všetky výdavky budú preplatené zo schválenej výšky príspevku.
Neostáva nám nič iné, ako sa len tešiť zo zámeru a dúfať v úspešnú realizáciu, s dosiahnutím vytýčených cieľov.
=======================================================================================
III. ROZPRAVA K ZÁKONU O MEDIÁCII
Publikované: 12.06.2014
S cieľom prispieť k rozvoju mediácie na Slovensku a v spoločnom záujme všeobecne podporovať napredovanie v oblasti mimosúdneho riešenia sporov ako forme zlepšenia prístupu k spravodlivosti organizuje Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky v poradí už III. Rozpravu k zákonu o mediácii.
Téma : POVINNÁ MEDIÁCIA
Dátum a miesto konania: 19. júna 2014 a 20. júna 2014 na akademickej pôde GTF PU, Ulica biskupa Gojdiča 2, Prešove.
Cieľ kolokvia: Zástupcovia MINISTERSTVA SPRAVODLIVOSTI SLOVENSKEJ REPUBLIKY, MEDIÁTORI, NOTÁRI, SUDCOVIA, ADVOKÁTI, CIRKEVNÍ PRÁVNICI, PSYCHOLÓGOVIA a iní odborníci z teórie a praxe sú prizvaní participovať na činnosti odborného fóra zameraného na zlepšenie legislatívneho prostredia zameraného na efektívne využitie aplikačného potenciálu MEDIÁCIE.
PROGRAM KOLOKVIA - 19. jún 2014
od 12.00 hod. Registrácia účastníkov
13:00 hod. Zahájenie 1. dňa rozpravy – GTF PU
Pozdravné slovo Mons. prof. ThDr. Peter Šturák, PhD., dekan GTF PU, zástupcovia Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, JUDr. Pavel Hagyari – Primátor mesta Prešov
13:10 hod Rozbor aktuálnej právnej úpravy mediácie v Slovenskej republike
13:40 hod. Prezentácia aktuálnej právnej úpravy mediácie v netrestných veciach v Českej republike
14:00 hod. Prezentácia v ý s t u p o v prieskumu realizovaného Katedrou aplikovanej edukológie GTF PU medzi mediátormi a sudcami, zameraného na právnu úpravu mediácie
14:20 hod. Diskusia odborníkov na tému : Aplikačné problémy v oblasti mediácie
16:15 hod. Sumarizácia podnetov z diskusie
16:30 hod. Záver 1. dňa stretnutia
PROGRAM KOLOKVIA - 20. jún 2014
09.00 hod. Zahájenie 2. dňa rozpravy – GTF PU
Úvodné slovo - doc. ThDr. PaedDr. Ing. Gabriel Paľa, PhD., prodekan GTF PU
09:10 hod. Diskusia odborníkov na témy :
POVINNÁ MEDIÁCIA
– prečo áno, prečo nie
- v ktorých krajinách je povinná mediácia zavedená, aké sú skúsenosti s jej uplatňovaním
– oblasti, v ktorých by prichádzalo do úvahy zavedenie povinnej mediácie na Slovensku
- spôsoby financovania povinnej mediácie
RODINNÁ MEDIÁCIA
– spôsoby podpory rodinnej mediácie na Slovensku
PREPOJENIE MEDIÁCIE SO SÚDNYM KONANÍM
– legislatívna úpravy
– metodické usmernenia a opatrenia MSSR
- vzdelávanie mediátorov a sudcov
10:30 hod Prestávka
10:50 hod. Diskusia odborníkov na tému :
HĽADÁME VHODNÉ FORMY PODPORY MEDIÁCIE NA SLOVENSKU
12:00 hod. Sumarizácia podnetov z diskusie
12:20 hod. Záver stretnutia
=======================================================================================
Vyprovokovať odbornú diskusiu k novému zákonu o mimosúdnom riešení sporov sa snažia na akademickej pôde v Prešove
Vyprovokovať odbornú diskusiu k novému zákonu o mimosúdnom riešení sporov sa snažia na akademickej pôde v Prešove. O ich návrhy už prejavilo záujem ministerstvo, novela zákona o mediácii naberá jasnejšie kontúry.
O prienik medzi akademickou pôdou a praxou sa pokúša Gréckokatolícka teologická fakulta (GTF) Prešovskej univerzity. Iniciovala už druhú rozpravu k zákonu o mediácii.
Cieľom návrhu je riešiť menšie spory mimosúdnou cestou, pokojnejšie a lacnejšie. Väčší dôraz na mimosúdne konanie by mal odbremeniť súdy.
Prepojenie s praxou
Na pôde fakulty sa stretli študenti mediačnej a probačnej práce, ľudia z akademickej pôdy, praxe i ministerstva spravodlivosti.
„Ide nám o to, aby študenti videli svoje využitie priamo v praxi. Teda aby boli zakomponovaní do činnosti, ktorá sa deje v oblasti mediácie,“ uviedol prodekan GTF Gabriel Paľa.
Akademickú pôdu považuje za prirodzené miesto na vytváranie návrhov pre ministerstvo či súdy. Takýto návrh zákona o mediácii je na stole.
Na rozprave bola prítomná aj Katarína Šimová z ministerstva spravodlivosti, zastupujúca spomínanú agendu. Z diskusie vyplynulo, že navrhované požiadavky ministerstvo zohľadní pri predkladaní novej legislatívy.
Zastaraná legislatíva
„Terajší zákon platí od roku 2004. Na Slovensku máme 893 mediátorov zapísaných v registri. Hneď po prijatí zákona vznikla pri ministerstve spravodlivosti Rada pre mediáciu a probáciu, ktorá fungovala dva roky. Teraz v marci bola jej činnosť obnovená,“ uviedla Emília Halagová z GTF, podľa ktorej by mal byť nový zákon pružnejší a uľahčiť prístup k mediácii.
Súdy: Problém je v peniazoch
Skúsenosti s ňou majú aj súdy. Väčšie využívanie mediátorov by ich odľahčilo, také jednoduché to však nie je.
„Istotne, že by mohli súdy odľahčiť, len bohužiaľ, situácia stojí na financiách. Podľa zákona o mediácii sa za ňu platí. V našom okrese, kde je málo pracovných príležitostí, ľudia často pre finančné suchoty nevyhľadávajú túto pomoc mediátora,“ povedal predseda Okresného súdu Trebišov Milan Petričko.
Zhruba pred dvomi rokmi poskytol tento súd bezplatne svoje priestory mediátorom, aby mohli priamo tam komunikovať so stranami v civilnom konaní. Prenájom po ôsmich mesiacoch skončil.
„Teraz mediátorov nemáme, ale máme mediačného a probačného úradníka, ktorý je náš zamestnanec a zaoberá sa predovšetkým trestnými vecami,“ dodal sudca.
Chystá sa nový zákon
Proces prípravy legislatívnych zmien pokračuje. Ministerstvo spravodlivosti sa má predloženými podnetmi, ktoré vyplynuli z odbornej diskusie, zaoberať.
Odborníci vidia najväčší problém súčasného zákona v tom, že je málo motivujúci riešiť spory mimosúdnou cestou.
„Niektoré ustanovenia sú v rozpore s princípmi mediácie a bránia jej samotnému výkonu,“ konštatovala spoluautorka návrhu novely zákona Renáta Dolanská, ktorá pôsbí ako advokátka, mediátorka a externá pedagogička na GTF. Podľa jej slov je v návrhu priestor na odbremenenie súdov, zmiernenie napätia účastníkov sporu a predchádzanie ďalším súdnym sporom.